Mistrovství České republiky žactva a dorostu Račice 26.6. – 29.6.2014

Pro každý sportovní klub je vrcholem sezóny Mistrovství České republiky a stejně je tomu i u VK Perun Ostrava. V kategorií žáků a dorostenců odjelo pro tento rok reprezentovat klubové barvy na umělý kanál v Račicích hned 9 závodníků.

Půjdeme tedy popořadě, rozjížďkovým katem do dalších vyřazovacích bojů bohužel v těžké konkurenci nepostoupili naši nejmladší Tomáš Milkov a Václav Duži. Ti se po relativně krátké době strávené spolu v lodi spíše snažili nabrat závodní praxi a i tak srdnatě bojovali a dojeli těsně v kontaktu se závodním polem. To samé platilo i pro vystoupení Václava samotného na skifu, kde bojoval až do cílové pásky ale na lepší než konečné 16té místo to nestačilo.

Žákyně starší Adélka Michálková a Eliška Sivková se představili nejprve na skifech a pak také společně na dvojskifu. Tentokrát byly silnější obě dvě na menších lodích a dostaly se až do B finále, kde byla o malinko lepší Adélka a skončila ve své věkové kategorii desátá. Eliška na skifu dojela na 11té příčce. Společně se jim pak na dvojskifu nepodařilo projít přes semifinále, ale jejich snaha a bojovnost jsou velkým příslibem do budoucích let.

V kategorii starších žáků to bylo jako noc a den. Na skifu se po roční pauze způsobené zdravotními obtížemi představil Přemysl Piskoř, který zabojoval a vyjel konečné 12té místo. Společně s Danem Pěnkavou pak nezopakovali loňský úspěch v podobě třetího místa a museli ses dvojskifem rozloučit už po semifinálových bojích.

Martin Zubík a Kristián Nos se z rozjížděk společně se závodníky Uherského Hradiště dostali do finále F na párových čtyřkách žáků starších, které bohužel kvůli technické závadě ani neodjeli.

V této lodní kategorii jsme však měli ještě jednoho zástupce a to Dana Pěnkavu, který měl být společně s přerovským Habáněm, Šišmou a Jelínkem favority celého mistrovství. Po nejlepším dosaženém čase všech lodí v sobotním semifinále bylo očekávání opravdu vysoké. Nakonec se z toho v nedělním finále stala obrovská bitva a tito borci vyválčili v závěrečném finiši BRONZOVÉ medaile. Důkazem toho jaká to byla dřina je výsledný čas, kdy na čtvrtou loď Litoměřic měli náskok pouhých tří desetin vteřiny.

Jako poslední se představil na dvojskifu a párové čtyřce dorostenců Jakub Kučera. Na dvojskifu se mu bohužel společně s otrokovickým Martínkem nepodařilo probojovat skrz semifinále. Na párové čtyřce to však byl jiný příběh a po napínavé bitvě v B finále obsadil společně se závodníky z Uherského Hradiště a Slovácka konečné 10. místo.

Závěrem se dá považovat toto mistrovství za velice úspěšně pro naše barvy. Proti loňskému roku jsme počet závodníků, kteří zde startovali, zdvojnásobili a podařilo se nám také vyválčit cenný kov. Doufejme, že tento stoupající trend bude neustále kulminovat a v příštích letech se dočkáme ještě početnějších a úspěšnějších výprav mladých závodníků.